Pentru anul școlar 2023-2024, Colegiul nostru oferă absolvenților de liceu, indiferent dacă au promovat sau nu examenul de bacalaureat, posibilitatea să urmeze cursuri postliceale fără taxă.

Absolventul învăţământului postliceal cu specialitatea Analist programator va fi capabil să utilizeze tehnologiile informatice şi ale comunicațiilor pentru conceperea, proiectarea, elaborarea, testarea, implementarea şi dezvoltarea sistemelor informatice, a programelor şi a documentaţiei tehnice aferente.

Avantaje

• durata studiilor este de 1 an și jumătate (3 semestre).
  • orele de curs vor fi programate după amiază, astfel încât cei ce au un loc de muncă să poată frecventa cursurile
  • orele sunt destinate în principal pregătirii teoretice și practice de specialitate
  • domeniul INFORMATICĂ este în continuă expansiune în România, iar specialiștii în acest domeniu sunt foarte căutați.
  • absolvenții se pot angaja în instituții publice și private ca programatori aplicații desktop sau pentru mobile, programatori web, webdesigneri, informaticieni, administratori de sisteme informatice, administrator baze de date, etc.
  • competențele dobândite sunt deosebit de utile celor ce doresc să-și continue studiile în cadrul facultăților teoretice și tehnice din domeniul Calculatoare și Tehnologia Informației, Automatică, Informatică, Cibernetică.

Atuurile noastre

• cadre didactice cu pregătire teoretică și practică deosebită, cu experiență în proiectarea sistemelor informatice de gestiune a bazelor de date și a sistemelor informatice pentru web.

• bază materială adecvată:

• două laboratoare de informatică dotate cu tehnică de calcul de ultimă generaţie, videoproiector şi imprimantă laser. Laboratoarele sunt conectate la Internet de mare viteză (fibră optică) şi permit desfăşurarea lecţiilor interactive asistate de calculator.

• echipamente IT (calculatoare, echipamente de rețea, imprimante, truse de rețelistică, echipamente de măsură și control) ce sunt utilizate de elevi în cadrul orelor pentru lucrări practice de diagnosticare/depanare/întreținere

PROIECTE REALIZATE DE ELEVI

"PARCUL MUNICIPAL PLOIEȘTI VEST"

Site web realiat in www.webnode.ro  anul I Analist Programator, Modulul XI-  Site-uri Web  - mai 2020

"CĂLĂTORIE IN INDIA" Site  dinamic  realizat  in aplicatia Macromedia Dreamweaver cu baze de date aflate pe server local  PHP- MYSQL

"GESTIUNEA UNUI SPITAL"

Aplicație online cu baze de date , anul II ,analist programator,  in ORACLE APEX ,https://apex.oracle.com/

© 2022 Școala postliceală Colegiul "Spiru Haret" Ploiești . Toate drepturile rezervate.
Creat cu Webnode
Creați un site gratuit! Acest site a fost realizat cu Webnode. Creați-vă propriul site gratuit chiar azi! Începeți